„ 30 lat minęło… Polonijne Festiwale Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych”
Polonijne Festiwale Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych są organizowane w Iwoniczu-Zdroju od 1992r. i odbywają się co trzy lata. Pomysł ich organizacji wywodzi się od odbywających się od 1969 roku w Rzeszowie Światowych Polonijnych Festiwali Zespołów Folklorystycznych. Ranga tego wydarzenia wzrastała z każda kolejną edycją, festiwale cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród tancerzy, jak i podziwiającej ich publiczności. Ilość uczestniczących grup tanecznych zwiększała się, w związku z tym organizatorzy ŚPFZF postanowili wyłączyć z nich zespoły dziecięce, którym dedykowano osobno organizowany festiwal dziecięcy.
Po 30 latach od I PFDZF Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zaprasza na retrospektywną wystawę prezentująca historię tej wyjątkowej imprezy. Zwiedzający poznają dzieje festiwalu od jego początków po 2018 r. oraz najczęściej przyjeżdżające zespoły dziecięce.
Generał Władysław Sikorski i jego żołnierze.
Przed wybuchem I wojny światowej uzyskał dyplom oficerski w austriackiej szkole wojskowej i został podporucznikiem rezerwy cesarskiej i królewskiej Armii. Był jednym ze współzałożycieli i członków polskich organizacji niepodległościowych.
W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej, Sikorski został premierem RP na uchodźstwie, Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych i adwokatem sprawy polskiej na europejskiej i światowej scenie dyplomatycznej.
Jestem człowiekiem, który jeśli mówi “tak”, to jest tak, jeśli mówi “nie”, to jest nie, a jeśli nie mówię nic, to albo nie mogę, albo nie chcę powiedzieć prawdy – tak mówił o sobie gen. Władysław Sikorski.
Zginął 4 lipca 1943 w katastrofie samolotu, który rozbił się zaraz po starcie z lotniska w Gibraltarze.
Jan III Sobieski 1629-1696
Na co nam szukać obcych, kiedy swego mamy bohatyra? Gdzież znaleźć godniejszego? Męstwo, wiek, doświadczenie, wszystko przemawia za nim!”
Stanisław Jabłonowski
12 września 2023 roku przypadła 340 rocznica bitwy pod Wiedniem, kiedy to armia cesarsko-niemiecko-polska pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonała wojska Imperium Osmańskiego. Jak napisał sam król Jan III Sobieski: Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały.
Z tej okazji Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” zaprasza na wystawę poświęconą królowi Janowi III Sobieskiemu. Ekspozycja opowiada historię wybitnego monarchy, uwzględniając tak karierę polityczną i wojskową, jak również życie prywatne i jego zainteresowania.
Wystawa malarstwa „A to Polska właśnie”
Spotykamy się w różnych sytuacjach i przy różnych okazjach. Te wspomnienia i emocje pozostają w nas. Często zadajemy sobie pytanie” czego powinien dokonać artysta, pedagog oraz jaka jest jego rola.
Wystawa jest efektem warsztatów malarsko-rzeźbiarskich organizowanych wspólnie przez Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Fundacji im. Stefanii Woytowicz w Jaśle.
Autorzy: Zdenka Blońska-Zaborska, Tadeusz Błoński, Natalia Poliszczuk, Śtefania Gajdośova-Sikorska, Jurij Kopczak, Mieczysław Maławski, Władysław Maławski, Wiera Kopczak, Alla Tymoszenko, Sergiej Gałaj, Josyp Bletska, Andrzej Kopczak, Andrzej Podhajecki, Nadia Juszczenko