Współpraca Macierzy z Polonią zwłaszcza w dziedzinie kultury zobowiązuje nas do wzmożonych wysiłków ukierunkowanych na rzecz wzmocnienia ich kontaktów z Krajem Ojców m.in. poprzez kształcenie kadr młodzieżowych mających w przyszłości zastąpić obecnych liderów.
Zadanie to spełnia Polonijne Studium Choreograficzne działające w Rzeszowie od 1998. Jest to Studium o charakterze ciągłym, które co roku szkoli przyszłych choreografów dla ośrodków polonijnych z całego świata.
Aby uzyskać dyplom instruktora tańców polskich, każdy uczestnik musi czterokrotnie przyjechać do Polski by w trakcie ponad 800 godzin zajęć uzyskać zaliczenia z ok. 60 przedmiotów. Na czwartym roku słuchacze studium piszą pracę dyplomową i zdają egzamin dyplomowy.
Bardzo wysoki poziom szkoleniowy zapewnia najlepsza w Polsce kadra specjalistów z poszczególnych dziedzin tańca ludowego i narodowego, kultury polskiej, obyczajów i obrzędów ze szczególnym uwzględnieniem kultury ludowej Województwa Podkarpackiego. Wśród Polonii jest olbrzymie zapotrzebowanie na zespoły taneczne i wokalne, które nie tylko podtrzymują więź z Polską, ale też uczestniczą na miejscu we wszystkich uroczystościach i obchodach rocznicowych jak święto 3 maja i 11 listopada.
Ponadto w niektórych krajach jest obchodzony tzw. „Dzień Polski” gdzie młodzież polonijna ubrana w stroje regionalne i narodowe bierze udział w korowodach i defiladach oraz organizuje występy artystyczne. Nasi absolwenci, choreografowie biorą w tym czynny udział poprzez m.in. organizuję festiwali polonijnych w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, Rosji, Australii itp. Studium cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród Polonii.
W tegorocznej XIX już edycji, uczestnicy Studium przyjechali z Argentyny, Australii, Białorusi, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Ukrainy, USA i W. Brytanii.
Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za Granicą w 2017r.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.