festiwal rzeszów

O FESTIWALU

Organizowany od ponad 50 lat w Rzeszowie i na podkarpaciu Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych jak napisał prof. Józef Burszta „Narodził się trochę z przypadku, trochę z potrzeby, a stał się jedną z najważniejszych instytucji, która umożliwia utrzymywanie stałych, bezpośrednich kontaktów kraju z rozrzuconymi po całym świecie grupami polonijnymi”. W historii Festiwalu różnie mówiono o jego przyszłości, obawiając się, że będzie tylko tłem dla kulturalnej działalności polonijnej.

Stało się na szczęście inaczej. Wyrósł on na jedną z większych imprez polonijnych w świecie, ważną zarówno dla młodych, jak też dojrzałych polonijnych adeptów sztuki – miłośników folkloru. To tu zdobywają oni motywację do satysfakcjonującej, ale nie łatwej przecież pracy, związanej z własnym rozwojem oraz upowszechnieniem polskiej kultury na świecie. Ta wyjątkowa impreza jest bowiem nie tylko prezentacją tanecznych i muzycznych talentów, ale przede wszystkim wielką manifestacją polskości oraz przywiązania i miłości do kraju przodków. Takie połączenie sprawia, że Festiwal roztacza wyjątkową aurę na wszystkich wykonawców oraz widzów, gwarantując wielkie emocje.

Z perspektywy pięciu dziesięcioleci można śmiało powiedzieć, że festiwale ogromnie wpłynęły na rozwój polonijnego ruchu artystycznego. Powstało w tym czasie co najmniej 200 zespołów polonijnych, które nieustannie ożywiają swoją działalność.

Naturalnie zespoły pieśni i tańca istniały w środowiskach polonijnych od ich zarania, ale dopiero rzeszowskie festiwale pobudziły je do żywszego działania i spowodowały, że w wielu krajach prężne środowiska polonijne uznały za punkt honoru założenie własnego zespołu. Grupy taneczno-wokalne zaistniały także w krajach, w których do tej pory nie było żadnego zespołu folklorystycznego. Czesław Świątoniowski, jeden z ojców festiwalu powiedział u jego początków: „Tak jak najpiękniej kwitnąca gałąź nie może rozwijać się, żyć odcięta od pnia, tak kultura narodowa Polaków żyjących za granicą nie może rozwijać się bez ścisłej więzi z ojczyzną”.

Narodowe Centrum Kultury

„Piątka z Narodowych” do projekt edukacyjny Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest poszerzenie świadomości na temat tańców narodowych oraz poznanie podstawowych kroków i figur. Więcej na stronie: www.piatkaznarodowych.nck.pl.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

PARTNERZY

SPONSORZY

PATRONI MEDIALNI